מצפור / אתר זכרון – קיבוץ מלכיה

צילום: שלמה רודד - 09.12.2017
צילום: שלמה רודד - 01.02.2010
מורי דרך
מורי דרך
צלמים
מטיילים בוגרים
מטיילים בוגרים
פלמ"חניק
פלמ"חניקית
חלוץ
חלוצה

תמונות מדיווחים

מידע כללי

 • Matzpor Malkiah - Kibbutz Malkiah
 • חניון רכב, ברז מים, הצללה
 • האם האתר מונגש? - כן
 • בתשלום: לא
 • סיווג מבני: אתרים מתחמים
  סיווג תכני: זיכרון והנצחה
  סיווג עיתי: היסטורי
  סיווג מחוז: מחוז צפון
  נקודת ציון: 33° 5.855 N 35° 0 E
  בקרו במצפור / אתר זכרון, והיו שותפים בשמירה על המקום, צלמו ושתפו בקפסולה. התצפית המרהיבה על עמק קדש ואתר הזכרון מספרים את סיפורו של הקרב הקשה על מלכיה במלחמת העצמאות. מלכיה עברה מיד ליד פעמיים במלחמת העצמאות ונכבשה רק לאחר המתקפה השלישית. במסגרת מבצע חירם, ב-30 באוקטובר 1948, במבצע כבשה חטיבה 7 את הכפרים סעסע ואת אל-מאלכיה. אנדרטה לחללי הפלמ"ח הוקמה במקום שנה לאחר הקרבות, נופלי חטיבת עודד לא צוינו באנדרטה וכן נפקד שמם של שניים ממגויסי המח"ל שנחשבו נעדרים באותו זמן. בספטמבר 2009 נחנכה במלכיה אנדרטה משותפת לנופלי הגדוד הראשון של הפלמ"ח וחטיבת עודד. על אדמות אל-מאלכיה כקילומטר מדרום לאתר הקרב הוקם קיבוץ מלכיה על ידי יוצאי הפלמ"ח.
  תחזוקה ושמירת האתר
  (1)
  ניקיון האתר
  (1)
  תקינות השלטים
  (1)
  מעורר עניין
  (1)
  מאתגר חשיבה יצירתית
  (1)
  שייכות למקום
  (1)
  ערך חינוכי
  (1)
  זמין ונגיש לציבור
  (1)
  ב1980 הדרכתי במשלט מלכיה חוג של פלמחניקים ותיקים ובהם שייקה גביש מאיר עמית צ׳יץ׳ חיימקה לבקוב ועוד. חלקם אנשי חטיבת יפתח שלחמו בתש״ח במשלטי מלכיה. ב-14במאי ליל הכרזת המדינה שמע משהו בקשר כי היום ב.ג. הכריז על הקמת המדינה. הי זה יום לחימה קשה רווי נפגעים. גנדי(רחבעם זאבי) שהיה באחת העמדות פלט קללה רוסית עסיסית- רצה לומר- עכשיו פה את מי זה מעניין?! שלמה רודד
  כתבו לנו סיפור קצר על המקום ב-5 שורות בלבד.

  פתק קצרצר

  פרטי יצירת קשר

 • קיבוץ מלכיה, מצפור מלכיה
 • ×
  צלמו את המקום

  הפרטים הבאים לא יפורסמו במערכת , פרט לשם ושם משפחה שיוצגו בסמוך לדיווח/פתק שלכם. את המייל והטלפון אנו שומרים במערכת לצורך יצירת קשר.
  ×
  הפרטים הבאים לא יפורסמו במערכת , פרט לשם ושם משפחה שיוצגו בסמוך לדיווח/פתק שלכם. את המייל והטלפון אנו שומרים במערכת לצורך יצירת קשר.